Opolskie Ścieżki Rowerowe

1.Ciąg pieszo-rowerowy na ul. Wodociągowej.

Ciąg pieszo-rowerowy na ul. WodociągowejNajstarsza ścieżka rowerowa, a w zasadzie ciąg pieszo-rowerowy w mieście. Powstała na zamkniętej kiedyś dla ruchu samochodowego drodze stanowiącej skrót łączący ul. Sosnkowskiego od strony osiedla ZWM z ul. Oleską. Niestety, przy okazji otwarcia sklepu Lidl, wzdłuż ścieżki, po jej lewej stronie jadąc od strony ul. Oleskiej, utworzono parkingi dla samochodów. Oznakowanie ciągu pieszo-rowerowego nadal pozostało, ale jednocześnie jest to droga, na której zniesiono już zakaz ruchu pojazdów i stanowi ona drogę dojazdową (od strony ul. Oleskiej) do wybudowanych miejsc parkingowych. W założeniu powstałe miejsca parkingowe mają być używane tylko podczas większych imprez w Okrąglaku. I co prawda umieszczono znaki zakazu skrętu w lewo i prawo na ul. Oleskiej przed skrzyżowaniem z Wodociągową, ale zapomniano, że jest jeszcze droga na wprost od strony stadionu Odry...;-) Czyli teraz mamy taką sytuację, że jest to jednocześnie znakowany ciąg pieszo-rowerowy i normalna ulica z dopuszczonym ruchem samochodów! Oprócz tego znakowana ścieżka została skrócona o 25 metrów i teraz ma długość około 400 metrów...
Długość ścieżki - około 400 metrów.


2.Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Oświęcimskiej w Opolu Grotowicach.

Zaczyna się obok supermarketu EuroSpar, a kończy na wysokości Metalchemu. Dość dobrze wykonana szeroka ścieżka rowerowa z wydzielonym pasem dla ruchu pieszych. Niestety, ścieżka w zasadzie prowadzi donikąd - jest ona zbyt krótka, żeby można było nią gdziekolwiek dojechać. 
Długość ścieżki - około 500 metrów.


3.Ścieżka wzdłuż ul. Budowlanych.

Ścieżka na ul. Budowlanych - sygnalizacja świetlnaPrawdziwy opolski rodzynek! W zasadzie jest to jedyna ścieżka rowerowa w Opolu z prawdziwego zdarzenia. Wykonana bardzo solidnie, składająca się z jezdni dwukierunkowej, na której zamontowano nawet barierki rozdzielające pasy ruchu na każdym zjeździe i wjeździe na skrzyżowaniach z poprzecznymi ulicami. Przy okazji otwarcia sklepu Obi na skrzyżowaniu z ul. dojazdową do sklepu ustawiono także jedyną w Opolu specjalną sygnalizację świetlną dla rowerzystów. Ponadto ścieżka została rozdzielona od ruchu pieszych i postawiono wzdłuż niej kilkanaście solidnych latarni, które dobrze ją oświetlają w nocy. Ścieżka na ul. BudowlanychŚcieżka zaczyna się po obydwu stronach ulicy Budowlanych tuż za rondem na Pl. Konstytucji 3 Maja. Na wysokości straży pożarnej następuje dobrze oznakowany przejazd (nawet ustawiono znaki ostrzegawcze dla kierowców) z lewej strony na prawą stronę ulicy i wjazd na właściwą część ścieżki. Koniec ścieżki znajduje się na wysokości salonu meblowego Rybaccy, tuż za Cementownią Odra, także po lewej i prawej strony ulicy. Niestety, jak na razie ścieżka nie posiada żadnej kontynuacji głownie w kierunku centrum miasta. Żeby wjechać na ścieżkę trzeba najpierw dojechać głównymi ulicami w mieście i przejechać bardzo ruchliwe rondo. 
Długość ścieżki - około 1070 metrów.


4.Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Wrocławskiej (po prawej stronie ulicy jadąc w stronę Wrocławia).

Ciąg pieszo-rowerowy na ul. WrocławskiejZaczyna się na wysokości zakładu wodociągów i kanalizacji około 440 metrów od skrzyżowania z ul. Nysy Łużyckiej, a kończy się przed mostem nad Kanałem Ulgi. Jest to przykład ścieżki widma, tzn. prowadzi ona z nikąd do nikąd. Ponadto jest zastanawiające dlaczego ścieżka kończy się tuż przed kanałem, mimo że ma ona znakomitą kontynuację aż do skrzyżowania z ul. Partyzancką (byłaby wtedy o 1,0 km dłuższa). Oprócz tego, aby zapewnić jakieś połączenie ścieżki z centrum miasta, można by ją przedłużyć w stronę miasta do skrzyżowania z ul. Nysy Łużyckiej (440 metrów), a następnie wzdłuż Nysy Łużyckiej (lewą stroną jadąc w stronę ronda) do skrzyżowania z ul. Budowlanych na rondzie na Pl. Konstytucji 3 Maja (500 metrów). W ten sposób nastąpiłoby połączenie ze ścieżką 3. Długość oznakowanej ścieżki - około 410 metrów.


5.Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Wygonowej.

Ciąg pieszo-rowerowy na ul. WygonowejW ramach remontu ul. Wygonowej pomyślano o pieszych i rowerzystach tworząc nowy, szeroki i dobrze oświetlony ciąg pieszo-rowerowy. Ścieżka zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Wygonowej z al. Witosa, prowadzi lewą stroną ulicy w stronę ZWM'emu wzdłuż osiedla domków dla powodzian, aż do pierwszych zabudowań w Opolu Gosławicach. Nawierzchnia ścieżki to początkowo kolorowa kostka, która przechodzi następnie w asfalt. Niestety, mimo wystarczającej szerokości ciągu, nie wytyczono oddzielnych pasów dla pieszych i rowerzystów, stąd ruch zarówno pieszych jak i rowerzystów odbywa się całą szerokością ścieżki.
Długość ścieżki - około 800 metrów


Ciąg pieszo-rowerowy na moście na Bolko 6.Most łączący Wyspę Pasiekę (ul. Kochanowskiego) z Wyspą Bolko (ul. Spacerowa).

Most jest zamknięty dla ruchu samochodowego, a dostępny jest tylko dla pieszych i rowerzystów. 
Długość mostu - około 200 metrów.


7.Rondo przed Castoramą w pobliżu skrzyżowania ulic Pużaka, Wiejskiej i Sosnkowskiego.

Ścieżka rowerowa - rondo przed CastoramąJednym z warunków otwarcia Castoramy było zbudowanie ronda przy wjeździe na parking przed sklepem. Budując rondo pomyślano przyszłościowo i uwzględniono potrzeby rowerzystów. Poprzez całe rondo wytyczone specjalne, dobrze oznakowane zarówno znakami, jak i pasami na jezdni, przejazdy dla rowerzystów. Ustawiono także znaki informujące kierowców o tych przejazdach. Wytyczono i oznakowano także dwa krótkie odcinki ścieżki rowerowej po obu stronach jezdni na wysokości Castoramy w kierunku ul. Pużaka, znakując nawet specjalne przejścia dla pieszych przez ścieżkę rowerową obok przystanku MZK. Niestety tak dobrze oznakowane ścieżki jak i przejazd przez rondo są nadal zawieszono w próżni, gdyż nie mają żadnego połączenia z innymi ścieżkami w mieście...
Długość oznakowanych ścieżek i przejazdów przez rondo - około 600 metrów.


8.Most Zaodrzański nad Kanałem Ulgi.

Ścieżka rowerowa na Moście ZaodrzańskimBudując nowy most pomyślano także o rowerzystach. Jadąc od strony centrum w kierunku Zaodrza, po lewej stronie mostu,  wzdłuż balustrady wytyczono osobną ścieżkę dla rowerzystów. Ścieżka została dobrze oznakowana i różni się od chodnika dla pieszych kolorem nawierzchni - pas dla rowerzystów jest w kolorze czerwonym, pas dla pieszych w kolorze żółtym. Niestety, ponieważ pas dla pieszych znajduje się bliżej jezdni a nie balustrady, to większość pieszych i tak korzysta z pasa dla rowerzystów, co jest zaczątkiem licznych sytuacji konfliktowych !!! Ścieżka rowerowa na Moście ZaodrzańskimŚcieżka ta ma częściową kontynuację po obydwu stronach mostu, zarówno w kierunku ul. Krapkowickiej jak i ul. Parkowej. Pozostaje tylko pytanie - z czym te ścieżki mają się łączyć i dokąd mają prowadzić oraz w jaki sposób można wjechać bezpiecznie na ścieżkę przez most jadąc od strony centrum, skoro nie oznakowano tam nawet przejazdu przez ulicę?
Długość ścieżki na moście oraz po obydwu jego stronach - około 400 metrów.


9.Ścieżka rowerowa na ul. Krakowskiej.

No i doczekaliśmy się! W połowie września 2002 r. oznakowano w końcu ścieżkę rowerową na ul. Krakowskiej. Ścieżka zaczyna się na skrzyżowaniu na Pl. Wolności i prowadzi wzdłuż deptaka do skrzyżowania z ul. Damrota. Ścieżkę oznakowano w ten sposób, że wydzielono z ruchu pieszych szeroki pas deptaka po prawej stronie jadąc od Pl. Wolności. Od pasa pieszych ścieżkę oddziela gruba biała linia, a na samej ścieżce wymalowano duże, dobrze widoczne piktogramy rowerów. Niestety ścieżka prowadzi równolegle do ławek, z których, co jest zrozumiałe, korzystają bardzo chętnie spacerowicze, nierzadko z małymi dziećmi. Kolejny mankament tej ścieżki to zupełny brak wzajemnego zrozumienia ze strony pieszych i rowerzystów. Piesi nagminnie korzystają ze ścieżki i podobnie jak wcześniej, gdy obowiązywał jeszcze zakaz jazdy rowerem, to aktualnie jest to podłożem wielu zatargów. Chyba znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby raczej zezwolenie na wjazd rowerem na deptak, niż wydzielania sztywnego pasa ruchu dla rowerów. Wystarczyło wszak tylko umieści pod znakiem zakazu ruchu tabliczkę "Nie dotyczy rowerów"...
Długość ścieżki - około 250 metrów



Plany budowy cieżek rowerowych

Plany budowy ścieżek rowerowych w OpoluOprócz bardzo małej liczby znakowanych ścieżek rowerowych, jedną z głównych bolączek rowerzystów w Opolu jest ponadto formalny zakaz wjazdu na opolski Rynek (oczywiście z pominięcie odcinka dopuszczonego dla ruchu samochodów od ul. Koraszewskiego do ul. Książąt Opolskich). Mimo tego zakazu zarówno Rynek jak i ul. Krakowska, aż do Pl. Wolności, są chętnie wykorzystywane przez rowerzystów w każdym wieku. Co jakiś czas, z reguły po skargach pieszych na szalejących młodych rowerzystów, straż miejska wespół z policją prowadzą uliczną łapankę na rowerzystów nie przestrzegających tego zakazu.

Ostatnio w Urzędzie Miasta mówi się o planach budowy ścieżek rowerowych w mieście, w tym o ścieżce wokół osiedla ZWM oraz ścieżce łączącej ZWM z wyspą Bolko. Niestety tylko mówi się...
Ponadto opolska federacja zielonych złożyła w Urzędzie Miejskim alternatywny własny projekt budowy ścieżek rowerowych różniący się znacznie od planów miasta.