Zapraszamy na wirtualny spacer po Opolu

Dworzec główny Zaczynamy od Dworca Głównego.
Pierwsza stacja kolei żelaznej powstała przed 1850 roku nieco dalej na wschód, następna już w tym miejscu, zastąpiona przed I wojną światową nowym dworcem o bardziej monumentalnej i wyszukanej sylwetce. Był to obecny gmach holu kasowego - wielostylowy, z elementami neogotyku, neorenesansu, secesji i neoklasycyzmu, z bogatą dekoracją elewacji. Dochodziło się do niego jeszcze przez tory. Przejście podziemne powstało dopiero ok. 1926 roku wraz z drugim budynkiem mieszczącym hol wejściowy. Jego styl nawiązywał do budynku głównego, a więc mamy tu cokół z wapienia, korespondujący z czerwoną cegłą elewacji oraz bogactwo wystroju kamieniarskiego z szarego piaskowca. Fasadę ozdobiły reliefowe herby Śląska i Opola. Pod dworcowym zegarem można było wtedy przeczytać sentencję "Czas leci, czas leczy".
Gmach główny poczty Budynek poczty
Neoklasycystyczny budynek, wzniesiony w latach 1852 - 1854.
 Pomnik ku pamięci pocztowców poległych w I wojnie światowej Pomnik ku pamięci pocztowców poległych w I wojnie światowej
Pomnik odsłonięto w pierwszych dniach października 1930 roku. Znajdująca się obok opolskiego oddziału Telekomunikacji Polskiej rzeźba przedstawia posłańca na koniu trzymającego w prawej ręce pochodnię. Jej twórcą jest rzeźbiarz z Berlina - Felix Kupsch.
Wieża pistowska
Wieża Piastowska - symbol Opola.
Wieża zamkowa, Strażnica na Pasiece. Najstarsza w Opolu. Od siedmiuset lat góruje nad Ostówkiem i wyspą Pasieką, Jest doskonłym punktem widokowym. Jak na dłoni widać z niej na pierwszym planie: amfiteatr, halę sztucznego lodowiska "Toropol", wijącą się wstęgę Odry,"Opolską Wenecję", i całą starówkę miejską ze strzelającymi w górę wieżami kościołów i ratusza. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Została zbudowana z końcem XIII wieku jako stołp zamku książęcego opolskiego księcia Kazimierza. Już za naszych czasów w 1957 roku został nadbudowany wysoki na 11 metrów graniasty hełm: wraz z nim wieża sięga 42m wysokości.
Gmach Urzędu Wojewódzkiego Gmach Urzędu Wojewódzkiego
Został wzniesiony w latach 1931-1933 wg projektu architekta Lehmana z Piły. Jest wyposażony w windę okrężną, tzw. parter-noster. Jest bardzo charakterystycznym i nader urokliwym zespołem przestrzennym,
prawdziwą wizytówką Opola. W 1997 roku fronton gmachu został przyozdobiony śmiałą konstrukcją postmodernistycznej windy. Jest ona dużą atrakcją turystyczną zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Amfiteatr Amfiteatr
Stanowi jedną z trzech atrakcji krajoznawczych opolskiego Ostrówka. Usytuowany jest u stóp starej wieży piastowskiej. Ten znany powszechnie obiekt, wybudowany został na początku lat sześdziesiątych z inicjatywy ówczesnego Przwodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej-Karola Musioła. Widownia amfiteatru może pomieścić około 8 tysięcy widzów, w tym 5640 na ławkach. Największą imprezą kulturalną, organizowaną corocznie w opolskim amfiteatrze jest oczywiście Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Festiwalowy hejnał zabrzmał tutaj po raz pierwszy w 1963 roku.
Domek Lodowy Domek lodowy ze stawem zamkowym
Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego
Na placu Wolności stanął w 1970 roku monumentalny Pomnik o Wolność Śląska Opolskiego. W ten sposób społeczeństwo Opola złożyło hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom walk o wyzwolenie narodowe i społeczne prastarych ziem polskich nad Odrą i Nysą. Pomnik usytuowany jest w centrum Opola, tuż obok głównego deptaku (ulica Krakowska). W roku 2000 pomnik obchodził już swoje trzydzieste urodziny. Odsłonięto go dokładnie 9 maja 1970 roku, czyli w 2. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem hitlerowskim i powrotu Polski na ziemie nad Odrą.
Katedra Śa. Krzyża Katedra Św. Krzyża
Kościół katedralny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego gdzie znajduje się wmurowana płyta nagrobna ostatniego Piasta Opolskiego - Jana II Dobrego.
W latach 1899-1900 znany opolski archtekt Józef Cimbollek wzniósł na średniowiecznych grubych murach dwie bardzo wysokie i smukłe wieże,które trwają do dziś. Są w stylu neogotyckim i najwyższe w Opolu, sięgają 73m.
Ratusz Ratusz
Ratusz - swój obecny kształt w stylu florenckiego Palazzo Vecchio zawdzięcza przebudowie w latach 1933-1936 oraz cały rynek go otaczający z pięknymi kamieniczkami, starannie odrestaurowanymi, stylizowanymi na XVIII-XIX wiek;
Kamienice w rynku Kamieniczki w rynku
Dzieje murowanych domów w rynku sięgają XV stulecia, ale kolejne mody zmieniały ich fasady z gotyckich na renesansowe, później barokowe czy klasycystyczne. Po II wojnie wypalone i zrujnowane kamieniczki odbudowano, zachowując ich fasady, a tam gdzie zniszczenia były zbyt duże, dostosowano je do pozostałych. Do najstarszych należy tzw. "Apteka pod Lwem", do 1532 r. własność książąt opolskich. W zachodniej dawnej sieni (obecnie sklep) znajduje się sklepienie renesansowe kolebkowe z lunetami pochodzące z przełomu XVI i XVII w. W początkach XIX w. przebudowano go i nadano mu cechy klasycystyczne.
teatr im. J. Kochanowskiego Teatr im. Jana Kochanowskiego
W dniu 23 stycznia 1975 roku w trzydziestą rocznicę wyzwolenia Opola, oddano do użytku wspaniały,imponujący kształtem archtektonicznym i wystrojem wnętrz gmach teatralny. W budynku znajdują się 2 sale widowiskowe duża i mała. Najważniejszą impezą, organizowaną przez Teatr im. J. Kochanowskiego, są Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Teatr Lalki i Aktora Teatr Lalki i aktora im. Alojzego Smolki
Collegium Maius Collegium Maius siedziba Uniwersytetu Opolskiego (pl. Kopernika)
Zrekonstruowany dawny klasztor Dominikanów, później szpital miejski w 2000 roku staje się główną siedzibą Uniwersytetu Opolskiego Collegium Maius
Agnieszka Osiecka Agnieszka Osiecka Rzeźba przedstawia Agnieszkę Osiecką siedzącą na krześle. Jedna ręka, oparta na poręczy, podpiera głowę. Druga przytrzymuje zsuwające się z jej kolan kartki z tekstami piosenek. Na przeciwko poetki znajduje się puste krzesło. Molenda powiedział o swoim projekcie: "Ona była zafascynowana człowiekiem, wszystkich traktowała jak przyjaciół. I to krzesło jest dla nich, dla tych, którzy będą chcieli usiąść obok niej"*. Początkowo rzeźba znajdowała się na pagórku opolskiego amfiteatru. Tam też stać będzie podczas festiwalów polskiej piosenki. W pozostałe dni rzeźba znajdować się będzie przed budynkiem Uniwersytetu Opolskiego. Pomnik odsłonięto pod koniec maja 2002 roku, podczas krajowego festiwalu polskiej piosenki.
Grotowski Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św.Wojciecha na pierwszym planie pomnik Grotowskiego
Obecnie kościół jest mieszanką różnych stylów: prezbiterium wczesnogotyckie, a korpus gotycki z barokowym wnętrzem oraz późnorenesansowymi szczytami. na szczególną uwagę zasługuje Kaplica św. Anny - mauzoleum Piastów opolsko-raciborskich. Począwszy od 1313 r. składano tu wszystkie zwłoki niemal wszystkich książąt dynastii opolskiej. Wnętrze kaplicy jest nakryte późnogotyckim sklepieniem gwiaździstym, którego konstrukcję zamykają trzy zworniki - środkowy z wyrzeźbionym orłem (herbem dynastii opolskiej). Znajdują się tu również nagrobki książąt opolskich wykonane między 1378 a 1382r. - za czasów Bolesława III. Klasztor i kościół są prawdziwą ozdobą miasta i wspaniałym dowodem piastowskiego rodowodu tych ziem.
 Jóżef Lompa Pomnik Józefa Lompy
Pomnik urodzonego w Oleśnie (1797) wybitnego polskiego folklorysty, działacza społecznego, pedagoga, pisarza, współpracownika i założyciela kilku gazet. Józef Lompa jest autorem między innymi krótkiego rysu historycznego miasta Opola, podręcznika szkolnego, bajek i innych form literackich. Pomnik odsłonięto w 1965 roku. Projekt Joanny Domaszewskiej zrealizowała Magdalena Pruszyńska-Jaroszyńska.
 Kościół Św. Sebastiana Kościół Sw. Sebastiana
Kościół wotywny św. Sebastiana jako dziękczynienie za uśmierzenie zarazy z roku 1679.
 Opolska Cerera Opolska Cerera
Na placu Daszyńskiego mamy najbardziej znaczącą rzeźbę w mieście - to opolska Cerera. Pomnik, a zarazem fontanna zdobi dawny Plac Fryderyka, a później Plac Thaelmanna już od prawie 100 lat. Na ukwieconej konsoli wznosi się bogini urodzaju Demeter, zwana przez Rzymian Cererą. Pozostałe postacie fontanny symbolizują opolskie rolnictwo (Ceres i Proserpina), flisactwo i żeglugę odrzańską (Neptun i Glaukos), skalników opolskich kamieniołomów i przemysł cementowy (Herkules). Pomnik został wzniesiony dla uczczenia stulecia reformy agrarnej w państwie pruskim.
Pomnik Jana III Dobrego (1460-1532)
 Pomnik Jana III Dobrego (1460-1532)
Pomnik, wykonania W. Kamińskiego znajduje się przed wejściem głównym do Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej.