Wieloletnia historia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Kochanowskiego mieszczącej się w budynku przy ulicy 1. Maja 145 ma swój dalszy ciąg w zreformowanej szkole gimnazjalnej, zwanej Publicznym Gimnazjum nr 4 w Opolu.
    Pomni wielu pięknych chwil tej szkoły, absolwentów zwyczajnych i nadzwyczajnych, ludzi dziś znanych, świetnie wykształconych i nieznanych, czasem z niewielkim dorobkiem życiowym - pamiętamy, że "Człowiek, to brzmi dumnie". Maksyma ta towarzyszyła Wychowawcom tamtej szkoły i szkoły współcześnie istniejącej, czyli Publicznemu Gimnazjum nr 4. Czerpiąc ze szkoły podstawowej wiele pięknych wzorów wychowania, tolerancji, szacunku i zrozumienia uczniowie PG 4 noszą od 26 XI  2004r. także imię Jana Kochanowskiego. Jego myśl ,,Nikomu albo raczej wszytkim swoje księgi daję" towarzyszyła pokoleniu wychowawców PSP 18, jest też myślą przewodnią i drogowskazem gimnazjalistów z ,,4".
    Dzień 26 listopada wraz z nadaniem szkole imienia i otrzymania sztandaru stał się świętem społeczności szkolnej.
   Jest rok 1999; nad wejściem do wielkiego gmachu PSP 18 widnieje i druga tablica z nazwą PG 4, to dobry numer, wiążemy z nim duże nadzieje. Entuzjazm, jaki zwykle towarzyszy "nowemu" udziela się wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom. Pod dyrekcją energicznej pani dyrektor Wandy Wałek rozpoczynamy pracę pod szyldem Publicznego Gimnazjum nr 4 w Opolu.
   Kolejny rok to nominacja na zastępcę dyrektora równie twórczego pana Piotra Tałana.
   Rok 2002 przynosi wiele nowości: w drodze konkursu dyrektorem naszego gimnazjum zostaje pani Małgorzata Gawryś - Gnatowicz. Otwieramy się na propozycje, pomysły i eksperymenty niezwykle zaangażowanej nowej pani dyrektor. Już wtedy pewne jest, że będziemy zaskakiwani nowymi pomysłami. Powoli zaczynami osiągać sukcesy,zmienia się nasze otoczenie, nasz budynek a cała społeczność, coraz bardziej twórcza, chętna jest do pracy " po nowemu". Jesteśmy pełni zapału tworzymy szkołę z ambicjami, otwartą na lokalne środowisko.
    Od września 2004 roku do sierpnia 2009 r. funkcję zastępcy dyrektora szkoły pełni p. Anna Drynda, której benedyktyńska, czasami nawet tytaniczna praca, przyczyniła się z pewnością do stworzenia szkoły opisanej, zdiagnozowanej i perfekcyjnie ocenionej.
   Dziś po dziesięciu latach istnienia gimnazjum, śmiało możemy stwierdzić, że jesteśmy szkołą nie tylko z aspiracjami, ale i sukcesami, nie tylko z chęcią bycia szkołą przyjazną uczniom, ale i otwartą na propozycje środowiska. Słowem szkołą na miarę XXI wieku.
   Kolejne twórcze lata znajdują swe odbicie w wejściu
- w 2005 roku do STOWARZYSZENIA SZKÓŁ INNOWACYJNYCH REGIONU OPOLSKIEGO.
W tym samym roku rozpoczyna działalność SZERMIERCZY KLUB UCZNIOWSKI "START". Jego sukcesami cieszymy się do dziś.
W 2006 roku w naszej szkole zostaje wdrożony system zarządzania jakością ISO9001/2000.
-W 2006 roku nasze gimnazjum otrzymuje wyróżnienie Opolskiej Izby Gospodarczej w Konkursie Opolskiej Nagrody Jakości.
   Rok 2007 to sukcesy nauczycieli naszego gimnazjum. Wicedyrektor naszej szkoły pani Anna Drynda została jedna z 10 najlepszych nauczycielek chemii w Polsce. Otrzymała nagrodę imienia Zofii Matysikowej. Przyznaje się ją nauczycielom chemii za wybitne osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze. Zaś 11 listopada 2007 roku to sukces naszej szkoły: na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród XIII edycji Polskiej Nagrody Jakości. Nasze gimnazjum otrzymało wyróżnienie w kategorii organizacji edukacyjnych.
Rok 2008 staje się sukcesem dla ucznia szkoły Piotra Otremby, który ze swym nauczycielem - mistrzem Elżbietą Suchińską wyrusza po odbiór nagrody do Brukseli. To tam jego praca plastyczna zdobyła pierwsze miejsce.
Po drodze wiele drobnych acz satysfakcjonujących sukcesów reprezentantów naszego gimnazjum.
   Rok 2009 to odnowienie certyfikatu jakości ISO9001/2000, a także wielkie sukcesy naszych nauczycieli:
-Pedagoga Pani Lucyny Mazur, która otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
-Pani Anny Milejskiej - nauczycielki, wychowawcy wówczas klasy III b, która w plebiscycie Nowej Trybuny Opolskiej "Na Najlepszego Wychowawcę Roku w Województwie Opolskim" zdobyła 1 miejsce.
   Szczycimy się także wygranymi konkursami muzycznymi. Godnie reprezentuje nas w tej kategorii chór szkolny "GAMA 4" pod opieką Pani Aleksandry Ślepeckiej.
   Wspaniałym przykładem na zbliżenie szkoły ze środowiskiem jest prawie 10 letnia współpraca kleryków z opolskiego Seminarium z naszymi uczniami. Niejeden z nich dzięki bezpłatnemu douczaniu osiągnął wyższe oceny i polubił uczenie się.
   Ciekawą formą podsumowywania wyników w nauce jest w naszym gimnazjum organizowana corocznie "Gala 4". Środowiskowa i profesjonalna impreza w ciekawy sposób (każdego roku inna konwencja) ukazująca postępy w nauce naszych podopiecznych. Szacunek, zrozumienie potrzeb innych, zauważenie drugiego człowieka i dostrzeżenie jego pasji pielęgnowane jest w naszej szkole niezwykle ważne.
   Od lat współpracujemy z Domem Dziennego pobytu "Maria Magda" i z Domem Kombatanta. Z uwagą dzielimy się doświadczeniami, z radością słuchamy pięknych występów chóralnych. Dzięki współpracy ze środowiskiem nasza młodzież poszerza swe horyzonty myślowe, dostrzega wartość pasji, pomocy innym, sens przemijania, ale i potrzebę działania. Kształtowanie młodego człowieka, to jeden z głównych celów współczesnej szkoły, codzienną pracą, twórczym zaangażowaniem nauczycieli i rodziców pragniemy zaszczepić w swoich uczniach myśl towarzyszącą działalności PSP nr 18 i obecnego Publicznego Gimnazjum nr 4 "Człowiek to brzmi dumnie"



Spis treści  :: Kronika gimnazjum